Tama 2020 epilog

Covid-19 jest tematem przewodnim obecnej Tamy. Ten wirus wywrócił nasze tegoroczne plany do góry nogami. Wakacje, urlopy, mistrzostwa, koncerty, żeby i o naszym zdrowiu nie wspomnieć. Nie wiemy jak długo potrwają ograniczenia i czy w ciągu nadchodzących tygodni zostaną odwołane lecz to już nie ma znaczenia.

Stąd epilog przed prologiem. Po krótkiej konsultacji w gronie organizatorów podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznego spotkania.

To oczywiście sytuacja wyjątkowa i przejściowa i mam nadzieję spotkać Was wszystkich za rok!

Tama 2020

Czy 13ego to pechowa data? Z pewnością nie! Nie damy się przesądom i zabobonom i jak co roku udowodnimy, że można się fajnie bawić uprawiając nasze hobby.

Kolejny już raz gościnne tereny jazu nad Piławą Zbyszka SP3BTT wraz z gospodarzem zapraszają nas na TAMĘ! W tym roku jesteście mile widziani między 11…14 czerwca. Będziemy się bawić, gadać, uczyć, gotować i odpoczywać, jednym zdaniem połączymy przyjemne z pożytecznym na łonie przyrody wśród znajomych i przyjaciół.

Zapraszamy!

Tama 2019

W tym roku głównie warsztatowo pod wodzą Ryszarda SQ9MDD. Początek w piątek, a dla zdesperowanych nawet wcześniej. Jako praktyczny test warsztatów w sobotę odbędzie się zabawa terenowa i quiz. Oj nie będzie łatwo tym razem
Warto zapewne tez porozmawiać o APRS w SP, jego miejscu i przyszłości, zapraszamy do merytorycznej wymiany opinii na wspólnym panelu dyskusyjnym.
Równolegle koledzy spróbują również pracy przez satelitę Oscar 100, a dla odważnych, jak nam się uda, będzie gotowanie grochówki z kotła. Mam nadzieję kucharz nie wyląduje w kotle :)

Tama 2019

Witam,

Już chyba stało się tradycją, że w okolicach święta Bożego Ciała na terenie jazu na Pilawie odbywa się spotkanie koleżanek i kolegów zainteresowanych APRS i łącznościami cyfrowymi. Nie inaczej i w tym roku. Zbyszek SP3BTT zaprasza i udzieli gościny w dniach 20…23 czerwca 2019 roku (sobota dzień główny spotkania).

Na szczegółowy program jest jeszcze za wcześnie, ale już mogę zdradzić, że w tym roku będziemy sami walczyć z kuchnią polową (część gastronomiczna) oraz próbować odbierać i nadawać via satelita Es’hail 2 (część warsztatowo/techniczna).

Es’hail 2 na stronie AMSAT-UK

Do zobaczenia!

Robert SP6VWX

 

Co na Tamie?

Witam,

W tym roku proponujemy trochę inną formułę naszych warsztatów. Oczywiście spróbujemy namówić Artura SP3VSS aby nam wyjawił tajemnicę sieci TTN i opowiedział o swoich doświadczeniach w budowie samej sieci i trackerów, ale w gruncie rzeczy chcemy namówić wszystkich do otwartej burzy mózgów. Trackery na KF? Inne pomysły? Masz pomysł, ale brakuje kogoś, aby go przedyskutować? Tama będzie wspaniałą okazją do tego.

Koledzy z SP6ZWR zapewnią zabawę terenową, no i grochówka będzie jak zwykle, ale najbardziej liczę na Was!

Robert

Tama 2018

Witam,

To już chyba najwyższy czas na podanie terminu spotkania ludzi pozytywnie zakręconych wokół APRS i łączności cyfrowych.

Jak zwykle, niezwykle gościnnie, przyjmie nas wszystkich Zbyszek SP3BTT wśród borneńskich lasów przy spiętrzającej masy wody tamie na Piławie. W dniu Ojca, w weekend rozdania świadectw (no niestety) i dwa dni po rozpoczęciu astronomicznego lata, 23 czerwca jesteśmy zaproszeni na pogaduchy i wymianę doświadczeń. Jedne z najdłuższych dni w roku pozwolą nam się długo cieszyć swoją obecnością. Opcję rejestracji na stronie uruchomię wkrótce.

Trzymajmy kciuki za pogodę !

Robert

poTamowe refleksje

Zacznę może od statystyki, gdyż wynik w tym roku, mimo fatalnej aury zamknął się liczbą 94 uczestników. Dla porównania 2014-95; 2015-100; 2016-85. Tak więc mimo deszczu koleżanki i koledzy nie zawiedli.

Program w sobotę zaczął się nam z opóźnieniem i nie doczekawszy się dziury w chmurach zaczęliśmy od naszych klubowych spraw, tj. od wcześniej już zapowiadanej dyskusji o PG APRS i nałożonych nań obowiązkach, przechodząc następnie do głosowania nad uchwałami. Całość trwała ponad dwie godziny, zainteresowani koledzy mieli możliwość wypowiedzenia swego zdania, a opinie były podzielone i bardzo wyrównane. Nie przyszło nam to prosto, ale w skrócie, zadecydowaliśmy o odejściu ze struktur PZK i że nie będziemy dokonywać żadnych zmian na liście członków PG APRS. Obie te rzeczy są tożsame, albowiem nie uporządkowanie członkowstwa zgodnie z zaleceniami GKR PZK jest naruszeniem statutu PZK przez PG APRS. Można powiedzieć bezduszne Dura lex sed lex.  Jak to wpłynie na PG APRS? Prywatnie, przewrotnie odpowiem: nijak. Nadal chcemy razem pracować i się bawić, tworzyć infrastrukturę i zasady dobrej pracy jako PG APRS, nieformalna, ale zorientowana wokół jednego celu grupa radioamatorów.

Nasze Walne Zgromadzenie, bo taki charakter miała pierwsza część Tamy, udzielił absolutorium odchodzącemu Zarządowi, nie wybierając jednak nowego. Ktoś jednak ten „wózek” musi pchać do przodu, zorganizować następne spotkanie i wybory Zarządu, stad padła już poza Tamą propozycja, aby „stary” Zarząd do czasu przyszłorocznych wyborów pełnił funkcje p.o. Zarządu. Czekamy na Waszą akceptację lub dezaprobatę, najlepiej przesyłając info do Zarządu z naszej strony www.

Po biurokratycznej części do życia przywróciła nas pyszna grochówka, aby z nowym napędem wziąźć udział w zabawie terenowej zorganizowanej wspólnymi siłami kolegów z SP6 i SP5 pod wodzą Ryśka SQ9MDD i komentarzem na żywo Krzyśka SQ5NWI. Nie chcę, ale muszę napisać, iż pierwsze miejsce zajeła ekipa z Włodkiem SQ6NLN na czele, jak co roku ostatnio. 😉 Miejsca decydowały tylko o kolejności wyboru nagród, bo patrząc na miny uczestników wszystkie ekipy bawiły się doskonale. W tym roku formuła zabawy przewidywała łowy na lisa z nadajnikami pozyskanymi z sond meteo zaprogramowanymi kodem naszych kolegów Piotra SQ7FJB i Łukasza SQ5RWU. O pracy i śledzeniu drużyn dzięki APRS nawet nie wspominam, bo to się rozumie samo przez się.

Tama to też warsztaty czysto techniczne. Te mniej oficjalne jako bezpośrednia wymiana doświadczeń między kolegami i te bardziej oficjalne w formie prelekcji. W tym roku mogliśmy wysłuchać Tomka SP9UOB demonstrującego nam kolejną wersję rozwojową swojego modemu dsTNC, Włodka SQ6NLN i Piotra SQ6VY prezentującego jak można przejść ciernistą drogę w programie ARISS, swoją koncepcje trakera w oparciu o Arduino opisał i do niej zachęcał Rysiek SQ9MDD, a aspekt prawny i kroki jakie należ przesięwziąć aby legalnie sondować atmosferę balonami wypsażonymi w trackery przybliżył Krzysiek SQ5NWI. Aby już późnym popołudniem rozruszać zmęczone nową wiedzą mózgi, Krzysiek SQ5NWI przeprowadził interakcyjny quiz internetowy z zagadnień poruszanych przez prelegentów. I to był prawdziwy „hit sezonu” za który Krzysiek zebrał wiele pochwał, a zwycięzcą został tajemniczy Kopytko – Paweł SQ9PPR. Swojej lokaty, bardziej ze wstydu niż przez skromność nie ujawnie. 

No i to by było na tyle z oficjalnych informacji, parę suchych faktów aby zachęcić wszystkich do przyjazdu w przyszłym roku nie ujawniając wszystkich tajemnic, bo co się zdarzyło na Tamie, na Tamie zostaje!

Robert SP6VWX

P.S. Najbliższe nasze spotkanie to jesienna Andrzejówka. Do zobaczenia!

Tama 2017 – blisko, coraz bliżej…

Koleżanki, Koledzy,

Przypominamy o zbliżającym się terminie spotkania TAMA 2017 u Zbyszka SP3BTT w okolicach Bornego Sulinowa.
Proponuje już dzisiaj zacząć trzymać kciuki za pogodę w sobotę 17 czerwca.
Tegoroczne nasze spotkanie ma bardziej oficjalna formę – jest to zebranie sprawozdawczo-wyborcze naszego klubu.
Oprócz podsumowania naszej działalności w latach ubiegłych, próbie odpowiedzi na odwieczne Pytanie „Quo Vadis?”, odbędą się także wybory do Zarządu klubu PG APRS. Proszę członków klubu o rozważne przemyślenia i propozycje kandydatów. Kandydaci zgłaszani musza być aktualnymi członkami Polskiego Związku Krótkofalowców, zdeklarowanymi członkami PG APRS oraz musza potwierdzić chęć kandydowania.
Propozycje, najlepiej przedstawić za pomocą formularza „Wiadomości do Zarządu” na stronie klubowej www.pgaprs.pl.

Oficjalnym przywitaniem rozpoczniemy dzień o godzinie 10ej rano, następnie przejdziemy do dyskusji o naszych klubowych sprawach i jak to na warsztaty przystało, będą także prelekcje na tematy techniczne:
– Arduino TNC – Ryszard SQ9MDD przedstawi nowa wersje TNC do APRS
– Na „legalu” – Krzysztof SQ5NWI opowie nam o amatorskich balonach pod katem przygotowań do startu i otrzymania niezbędnych pozwoleń
– dsTNC ver 2. – Tomasz SP9UOB zaprezentuje coś więcej niż tylko TNC do APRS
– Per Aspera ad Astra – czyli jak załatwić rozmowę z gwiazdami w programie ARISS opowie nam Włodek SQ6NLN
Na koniec prezentacji podsumowujący egzamin/quiz internetowy z nagrodami w postaci technicznych gadget’ów oraz ogłoszenie wyniku wyborów.
Program wydaje się być ambitny jak na ilość ważnych zagadnień, jakie mamy poruszyć, ale nie zabraknie na pewno czasu na zupę z kotła i pogaduchy z kolegami przy ognisku i nad wodą.
Serdecznie zapraszamy do położonego w sercu lasu, malowniczego zakątka naszego kraju.
Organizatorzy zachęcają do zarejestrowania się na stronie klubowej http://pgaprs.pl/?event=tama-2017

Tama 2017

Witam,

To już chyba najwyższy czas, aby ogłosić termin kolejnych warsztatów APRS, Tama 2017. Jak co roku, dzięki gościnności Zbyszka SP3BTT spotkamy się w boreńskich lasach w dniach 16…18 czerwca. W tym roku Tama będzie miała szczególny charakter, albowiem będzie również spotkaniem sprawozdawczo-wyborczym. Spróbujmy podsumować miniony okres i wypracować strategię na przyszłość. Oczywiście oprócz „biurokracji” postaramy się również zainteresować uczestników tematami technicznymi i około radiowymi. Nie uprzedzając faktów, proponujemy poznać tajniki kuchni ARISS czy też możliwości pakietu dxlAPRS. Program jest otwarty na propozycje ciekawych prezentacji, zapraszamy do pochwalenia się swoimi osiągnięciami.

Program oraz szczegóły dotyczące rejestracji będą oczywiście dostępne na naszej stronie oraz dla zwolenników social media jako wydarzenie na Facebook’u. 

Do zobaczenia wkrótce! 

Robert SP6VWX