Tama Zbyszka SP3BTT

Wczytuję mapę...

Adres
u Zbyszka SP3BTT
Borne SulinowoPoland


Lat: 53°32,56’N Lon: 16°30,10’E

Rys historyczny: Tama została wzniesiona w latach 1935-36 przez Niemców jako konstrukcja wchodzącą w skład umocnień Wału Pomorskiego zbudowana wzdłuż ówczesnej granicy z Polską na odcinku pomorskim. Jazy forteczne miały służyć spiętrzeniu wód i zarazem utworzenie rozlewisk, przez które nie przedrą się ani ciężki sprzęt ani ludzie. Połączenie naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych, bunkrów i innych umocnień miały zatrzymać nacierających ze wschodu Polaków.  Wał Pomorski (właśc. niem. Pommernstellung)


Dojazd od Bornego Sulinowa: Kierować się na południe na Nadarzyce. W połowie drogi będzie znak wskazujący na bunkier, tamę z prawej strony. Można się zatrzymać i podejść aby obejrzeć jak wygląda Tama z drugiego brzegu, my jednak pojedziemy dalej do rozjazdu na Starowice, gdzie skręcimy w prawo. Wjeżdżamy na leśny parking i jadąc leśną drogą podążamy za strzałkami.

Dojazd od Jastrowia: Jadąc z południa Polski, najlepiej jechać przez Jastrowie. W samym mieście musimy skręcić na światłach w centrum w lewo na Sypniewo i Nadarzyce. Z Nadarzyc następnie jedziemy na północ na Borne Sulinowo i na rozjeździe na Starowice skręcamy w lewo.

Najbliższe wydarzenia

  • W najbliższym czasie nie odbywają się tutaj żadne wydarzenia