FTM-100

Już jest na rynku jakiś czas, zastąpił ten mobilowy transceiver swego kolegę FTM-350 (wycofany z produkcji), a obecnie oferowany jest w dość przystępnej cenie. Oczywiście głównie mam na myśli wbudowany tracker APRS, ale i raczkujący u nas system C4FM może skusić, zwłaszcza, że nic nie stoi na przeszkodzie używać normalnie w starodawnym F3E, czyli fm’ie.  

  Chciałby się ktoś podzielić swoimi doświadczeniami w pracy na APRS tym urządzeniem? Chętnie temat pociągniemy dalej.

Link do strony producenta.

2 myśli na temat “FTM-100”

  1. Dostałem takie radio pod choinkę i po szybkim zapoznaniu wywarło na mnie pozytywne wrażenie.
    Z punktu widzenia APRS mamy tutaj do czynienia z pełnym trackerem wyposażonym w czuły GPS, a większość opcji jest sensownie wstępnie ustawiona. Oczywistym jest obsługa smart beaconingu, mniej oczywistym a miłym faktem wyjście danych na port szeregowy. W przypadku podłączenia do PC w zestawie jest kabel przejściówka na USB. Parę opcji transmisji do wyboru w tym pozycja z GPS lub waypointy w formacie NMEA.
    Jedynym minusem, rekompensowanym trochę przystępną ceną jest fakt, iż jest to radio z jednym torem nadawczo-odbiorczym, tak więc albo APRS, albo pogaduchy na przemienniku. Trochę ten fakt może osłodzić funkcja Dual Watch, choć jeszcze w pełni jej nie poznałem.

    1. Radio bezproblemowo współpracuje z interface’m GTRANS z Argent Data Systems, wyświetlając odebrane ramki jako waypointy na moimi samochodowym Garminie. W odróżnieniu od poprzedniego auta, nie wyświetla odebranej z powtórzenia przez digi ramki, tak więc nie widać własnej pozycji. Nie wiem jeszcze, czy to nie jest kwestia jakiś ustawień.

Możliwość komentowania jest wyłączona.